منابع دو زبانگی

یکی از بهترین و موثرترین ابزارها برای زبان انگلیسی کودکان ، کارتون است. چون کارتون فضای شاد و کودکانه دارد و به راحتی کودک را جذب میکند.
به این نکته توجه داشته باشید که هر کارتونی مناسب دوزبانگی نیست کارتون های انگلیسی ویژه دوزبانگی به علت تکرار شعرها و بازی ها توسط شخصیت‌های مختلف روند دو زبانگی را بهبود می بخشند. از طرفی به علت الگوپذیری کودکان از قهرمانان کارتون و انیمیشن ، کودک به طور غیرمستقیم تحت آموزش قرار می‌گیرد. کارتونهای دوزبانگی برخلاف کارتون های شبکه های ماهواره ای تجاری نیستند و هدف دو زبانگی را دنبال می‌کنند. این کارتون ها نه تنها اثر سوء تربیتی ندارند بلکه همیار والدین در تربیت کودکان هستند.

  • سن مناسب و تعداد ساعات مجاز مشاهده کارتون انگلیسی

طبق پژوهش ها مشاهده کارتون به کودکان زیر ۲ سال آسیب میرساند. مطالعات به این نتیجه رسیدند که کودکان تا قبل از دو سالگی واقعاً از آنچه روی نمایشگر اتفاق می‌افتد چیزی سر در نمی آورند و تنها یک ابزار هیپنوتیزم کننده است. پس برای کودک زیر دو سال کارتون پخش نکنید.

برای مطالعه مقاله مرتبط اینجا کلیک کنید.

برخی از فعالان حوزه دوزبانگی تعداد ساعات مجاز برای دیدن کارتون ها در طول روز را ۳ الی ۴ ساعت تعیین کرده اند.

  • پیشنهاد ما

    توصیه می کنیم چهار بار در روز و هر بار حدود نیم ساعت (جمعا دو ساعت) کارتون انگلیسی پخش کنید اما برای تعداد ساعات حساس نباشید چرا که هدف اصلی شبیه سازی محیط انگلیسی است و به این منظور ابزارهای دیگری هم در اختیار شما قرار داده ایم که در ادامه به آن می پردازیم.

موسیقی یکی از آسان ترین روش ها برای آموزش دادن به کودکان است. کودکان به آموزشی که همراه با حرکات باشد ،بیشتر واکنش نشان می دهند.

موسیقی ریتم دارد و هر چیزی که ریتمی داشته باشد یادگیری را آسان‌تر می‌کند ، چرا که مغز به شکل طبیعی اطلاعات ریتمیک را بهتر و پرسرعت تر پردازش می‌کند بعد از اینکه کودک مدت زمانی به زبان انگلیسی گوش بدهد مغز او بین انواع مختلف صداها در زبان جدید تمایز برقرار می کند. برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

موسیقی های انگلیسی را به چند دسته تقسیم کرده ایم:

۱. لالایی
کودک لالایی را دوست دارد و با آن خیلی زود ارتباط برقرار می کند و به آرامش می رسد. همچنین لالایی رابطه عاطفی میان مادر و کودک را استحکام می بخشد و بر تقویت اعتماد به نفس یادگیری زبان افزایش رشد شناختی مهارت خوب شنیدن و مهارت های حرکتی موثر است.
از طرفی مغز به طور ناخودآگاه در حالت نیمه بیداری یا به اصطلاح بین خواب و بیداری نسبت به شنیدن موسیقی و الفاظ مختلف واکنش نشان می دهد و آن را به حافظه می سپارد.

۲. ترانه کودکانه
ترانه های کودکانه سرگرم کننده و آموزشی هستند. کودک در حالی که آواز میخواند و می رقصد ، زبان جدید را هم یاد می گیرد.

بسیاری از این ترانه ها، برگرفته از کارتون های دو زبانگی است اما با هدف اینکه کودک کمتر به کارتون ها وابسته شود و همچنان در محیط انگلیسی باشد، آن ها را در قالب موسیقی ارائه داده ایم.

نحوه استفاده
ترانه های کودکانه انگلیسی را در خودرو (مخصوصاً موقع سفر) یا پیاده روی یا مواقعی که کودک در حال بازی یا نقاشی یا ورزش کردن است پخش کنید. همچنین می توانید از هر مجموعه ترانه در موقعیت مناسب همان ترانه استفاده کنید. مثلا موقع بیدار شدن کودک morning collection و موقع حمام bath time collection را پخش کنید.

3. ویدئو کلیپ

ذهن کودکان بیشتر تصاویر و حرکات را دنبال می کند. کودکان هنگام شنیدن آهنگ همراه تصاویر متحرک، اشتیاق بیشتری به یادگیری پیدا می کنند. از طرفی نیاز است که برخی از موسیقی ها به صورت تصویری و کلیپ باشند تا کودک مفاهیم آن آهنگ را بهتر درک کند. ویدئو کلیپ انگلیسی مناسب سن کودکتان را انتخاب کنید و لذت ببرید.

خواندن داستان، علاوه بر اینکه در اصلاح و تکمیل زبان کودک نقش مهمی دارد، تاثیر مثبتی هم بر سلامت روحی و هیجانی او دارد و باعث افزایش قدرت تخیل او میشود ، همچنین داستان، استعداد تصویرسازی را در کودک بیدار می کند.
خواندن داستان برای فرزندان، باعث میشود مغز آنها بهتر ،سریعتر و به شیوه مبتکرانه تری فعالیت کند و از آنجایی که معلومات زیادی از داستان ها کسب می کنند، پس می توانند سوالات خودشان را حتی بدون کمک شما پاسخ بدهند.
برای مشاهده داستانهای ویدیویی و کتاب های داستان انگلیسی ، به قسمت داستان مراجعه کنید. داستان های موجود در وب سایت به همراه صدای اصلی (native) هستند و نیازی نیست والدین ، قصه گویی کنند.

کودک نیاز به تحرک و جنب و جوش دارد تا رشد اجتماعی و شخصیتی کاملی داشته باشد. ما این مسئله را در هدف دو زبانگی لحاظ کرده ایم و نمی خواهیم که کودک ساعت‌ها روبروی تلویزیون بی‌تحرک بنشیند و فقط از طریق دیدن کارتون دو زبانه بشود.

ما معتقدیم زبان دوم باید از قاب تلویزیون بیرون بیاید و وارد زندگی کودک شود، وارد هر کاری که کودک از آن لذت میبرد از جمله بازی.

بازی کلید یادگیری کودکان است و چون نمی خواهیم کلاس آموزشی داشته باشند پس موقعیتی برای کودک فراهم می کنیم که در حین بازی به طور غیرمستقیم کلمه و جمله هم یاد بگیرند.

برای مشاهده انواع بازی های انگلیسی همراه با شعرها و مکالمات انگلیسی به قسمت بازی مراجعه کنید.

جهت اخذ مشاوره رایگان، در شبکه های اجتماعی با ما در ارتباط باشید.